Edició 58

Curs 2021-22

FASE CATALANA

El tribunal que ha jutjat el concurs, format per Xavier Ros Otón, catedràtic de la Universitat de Barcelona i investigador ICREA, que ha actuat de president; Joan Claramunt Caros, investigador de la Lancaster University i Gerard Gràcia Sala, professor de La Salle Manresa, ha acordat la llista de persones premiades, que es publica seguidament.

Primers premis

Roger Lidón Ardanuy

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Bernat Pagès Vives

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Ruben Carpenter

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Segons premis

Jordi Ferré García

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Xavier Díaz Austrich

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Alèxia Escudero Ribó

Institut Hug Roger III (Sort) 1r de batxillerat

Tercers premis

Miquel Ainaud Fondevila

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Pau Martí Biosca

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Roger Bargalló Roselló

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

FASE ESPANYOLA

L’equip català estava format pels concursants que van tenir premi en l’Olimpíada Catalana, celebrada el mes de desembre de 202, i a l’OME s’han obtingut sis medalles:

Medalles d’or:
Ruben Carpenter, Roger Lidón, Jordi Ferré.

Medalles de bronze
Alèxia Escudero, Bernat Pagès, Roger Bargalló.

FASE INTERNACIONAL (IMO)

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

L'equip espanyol que participarà en la 63a IMO (International Mathemaic Olympiad), que tindrà lloc a Oslo (Noruega) el proper mes de juliol estarà format pels sis concursants espanyols medallistes d'or: Ruben Carpenter (Catalunya) Roger Lidón Ardanuy (Catalunya) Javier Badesa Pérez (Aragón) Álvaro Gamboa Rodríguez (Madrid) Darío Martínez Ramírez (C. Valenciana) Jordi Ferré Garcia (Catalunya).

Edició 57

Curs 2020-21

FASE CATALANA

El tribunal que ha jutjat el concurs de la 57a Olimpíada Matemàtica Catalana, format per Xavier Ros Otón, professor de la Universitat de Barcelona, que ha actuat de president; David Virgili Correas, professor de l’Escola Sant Gregori de Barcelona, que ha actuat de vocal; i Gerard Orriols Giménez, investigador de la ETH de Zuric, que ha actuat com a secretari, s’ha reunit el dia 14 de desembre de 2020 i ha acordat, com a resultat del concurs, la llista de persones premiades, que es publica seguidament.

Primers premis

Roger Lidón Ardanuy

Escoles Minguella (Badalona) 4t d'ESO

Àlex Rodríguez García

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Bernat Pagès Vives

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Segons premis

Paula Esquerrà Giné

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Ángel Rodríguez Salvador

Oak House School (Barcelona) 2n de batxillerat

Joana Pech Alberich

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Ruben Carpenter

Institut Escola Costa i Llobera (Barcelona) 4t d'ESO

Gerard Grau García

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Raquel Trull Báguena

Ins Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

FASE ESPANYOLA

S'han fet públics els resultats del concurs, que s'havia de celebrar a Elx organitzat per la Universitat Miguel Hernández, però finalment s'ha hagut de fer telemàticament per les circumstàncies que encara ens envolten. L'equip català estava format pels concursants que van obtenir premi en l'olimpíada catalana (enllaç) celebrada el passat mes de desembre (Paula Esquerrà no va poder participar) i a l'OME, tots els concursants de l'equip català van tenir alguna medalla: Medalles d'or Ruben Carpenter, Roger Lidón Ardanuy, Bernat Pagès Vives Medalles de plata Àlex Rodríguez Garcia, Ángel Rodríguez Salvador Medalles de bronze Joana Pech Alberich, Raquel Trull Báguena, Gerard Grau Garcia

FASE INTERNACIONAL (IMO)

Tenim la joia d'informar que Àlex Rodríguez García va obtenir medalla de bronze en aquest concurs, que s'havia de celebrar a Sant Petersburg (Rússia) però es va haver de realitzar telemàticament durant el mes de juliol de 2021.

Edició 56

Curs 2019-20

FASE CATALANA

El tribunal que ha jutjat el concurs de la 56a Olimpíada Matemàtica Catalana, format per Agustí Reventós Tarrida, president; Gregori Guasp Balaguer, vocal, i Marc Felipe Alsina, secretari, ha acordat el resultat del concurs i la llista de persones premiades, que es publica seguidament.

Premis

1. Víctor Conchello Vendrell

De Malgrat de Mar. Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

2. Pau Cantos Coll

De Barcelona. Aula Escola Europea, (Barcelona) 2n de batxillerat

3. Ignasi Segura Vicente

De Barcelona. Aula Escola Europea, (Barcelona) 2n de batxillerat

4. Joana Pech Alberich

De Barcelona. Aula Escola Europea, (Barcelona) 1r de batxillerat

5. Marcel Augé Giribet

De Sant Quirze del Vallès. Escola Jaume Viladoms (Sabadell) 2n de batxillerat

6. Guillem Ortiz Folguera

De Cervera. Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

7. Gabriel Isaac Badia Estany

De Sant Ferriol. Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

8. Roger Lidón Ardanuy

De Badalona. Escoles Minguella (Badalona) 3r d'ESO

9. Àlex Rodríguez García

De Montornès del Vallès. Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Pau Cantos ja va obtenir premi en la 55a Olimpíada i va participar a la IMO.
Pel que consta als arxius de la SCM, Roger Lidón és el primer alumne de 3r d’ESO que obté premi a la fase catalana de l’Olimpíada.Una felicitació molt especial.

FASE ESPANYOLA

La COVID va fer que s'hagués de celebrar en format elemàtic els dies 14 i 15 de juliol de 2020. El conjunt de participants seleccionats en l'Olimpíada Catalana van tenir aquests excel·lents resultats:
- Pau Cantos Coll, medalla d'or, i seleccionat per a l'IMO
- Víctor Conchello Vendrell i Àlex Rodríguez García, medalles de plata
- Guillem Ortiz Folguera, Marcel Augé Giribet i Joana Pech Alberich, medalles de bronze.

FASE INTERNACIONAL (IMO)

Tenim la joia d'informar que Pau Cantos Coll va obtenir medalla de plata en aquest concurs, que s'havia de celebrar a Sant Petersburg (Rússia) però es va haver de realitzar telemàticament durant el mes de setembre de 2020.

Edició 55

curs 2018-19

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, nomenat per la Societat Catalana de Matemàtiques i compost per Agustí Reventós Terrida, de la Universitat Autònoma de Barcelona, com a president; Luis Javier Ibáñez, professor de l’Institut Màrius Torres de Lleida com a vocal, i Óscar Rivero Salgado, exolímpic i estudiant de doctorat, com a secretari ha acordat atorgar els premis següents.

Primers premis

Albert López Bruch

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Pau Cantos Coll

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Oriol Baeza Guasch

Institut Terrassa (Terrassa) 2r de batxillerat

Segons premis

Sergi Soler Arrufat

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2r de batxillerat

Albert Gimó Contreras

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2r de batxillerat

Pau Redón Muñoz

Institut Alella (Alella) 2n de batxillerat

Tercers premis

Amadeu Carceller Pardina

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Miriam Lorenzo Laguno

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Sergi Codina Broto

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2r de batxillerat

Els concursants Albert López, Oriol Baeza i Sergi Soler ja van obtenir premi en la fase catalana de la 54a Olimpíadaquan cursaven 1r de batxillerat.

FASE ESPANYOLA

Els 9 concursants catalans van obtenir medalles, repartides de la manera següent:

Medalles d’or:
Albert López Bruch , Oriol Baeza Guasch, Pau Cantos Coll.

Medalles de plata:
Pau Redon Muñoz, Sergi Codina Broto, Míriam Lorenzo Laguno.

Medalles de bronze
Albert Gimó Contreras, Sergi Soler Arrufat, Amadeu Carceller Pardina.

Edició 54

curs 2017-18

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, nomenat per la Societat Catalana de Matemàtiques i compost per Agustí Reventós Terrida, de la Universitat Autònoma de Barcelona, com a president, Dolors Ametller Congost, professora jubilada de l’institut Poeta Maragall de Barcelona, com a vocal i Francesc Fité Naya, professor de la Universitat Politècnica de Catalunya i exolímpic, com a secretari, ha acordat atorgar els premis següent.

Primers premis

Joan Hernanz Ibáñez

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Albert López Bruch

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Javier López-Contreras González

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Segons premis

Aleix Torres Camps

Bell-lloc del Pla (Girona) 2n Batxillerat

Edgar Moreno Martínez

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Víctor José Escudero Aksaeva

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Sergi Soler Arrufat

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Guillem Duran Gené

La Salle Bonanova (Barcelona) 2n de batxillerat

Oriol Baeza Guasch

Institut Terrassa (Terrassa) 1r de batxillerat

Els concursants Aleix Torres i Edgar Moreno ja van obtenir premi en la fase catalana de l’Olimpíada 53a quan cursaven 1r de batxillerat.

Edició 53

curs 2016-17

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, compost per Agustí Reventós Terrida, de la Universitat Autònoma de Barcelona, com a president, Anton Aubanell Pou, del Museu de les Matemàtiques de Catalunya com a vocal i Juanjo Rué Perna, de la Universitat Politècnica de Catalunya, com a secretari, ha acordat atorgar els premis següents.

Primers premis

Jordi Rodríguez Manso

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Weijie Chen

Institut Montsacopa (Olot) 2n de batxillerat

Jan Olivetti Auladell

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Segons premis

Aleix Torres Camps

Bell-lloc del Pla (Girona) 1r Batxillerat

Pau Autrand Caballero

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Jordi Vilà Casadevall

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Edgar Moreno Martínez

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Adrián Rodríguez Muñoz

American School of Barcelona (Esplugues de Llobregat) 2n de batxillerat

Adrià Vilanova Martínez

St. Paul’s School (Barcelona) 2n de batxillerat

Jordi Rodríguez Manso ja va obtenir premi en la fase catalana de les Olimpíades 51a i 52a quan cursava respectivament 4t d’ESO i 1r de batxillerat. Jan Olivetti Auladell ja va obtenir premi en la fase catalana de l’Olimpíada 52a quan cursava 1r de batxillerat.

FASE ESPANYOLA

L’equip català estava format pels nou concursants que van obtenir premi en la fase catalana, és a dir (per ordre alfabètic del cognom) Pau Autrand Caballero (Barcelona), Weijie Chen (Olot), Edgar Moreno Martínez (Tarragona), Jan Olivetti Auladell (Sant Cugat del Vallès), Jordi Rodríguez Manso (Barcelona), Adrián Rodríguez Muñoz (Barcelona), Aleix Torres Camps (Girona), Jordi Vilà Casadevall (Sabadell) i Adrià Vilanova Martínez (Santa Coloma de Gramenet). i va obtenir un total de sis medalles. Enhorabona!

Medalles d’or:
Jordi Rodríguez Manso, segon classificat espanyol, qu el’any 2016 també va tenir medalla d’or
Jan Olivetti Auladell, sisè classificat espanyol, que l’any passat va tenir medalla de plata

Medalles de plata:
Jordi Vilà Casadevall
Pau Autrand Caballero

Medalles de bronze
Edgar Moreno Martínez
Adrián Rodríguez Muñoz

Edició 52

curs 2015-16

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, format pels professors Pere Pascual, de la Universitat Politècnica de Catalunya, Xavier Guitart, de la Universitat de Barcelona i Manel Udina, de l’Institut Sabadell i del Museu de Matemàtiques de Catalunya ha acordat atorgar els premis següents.

Primers premis

Jordi Rodríguez Manso

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Jordi Castellví Foguet

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Iñaki Garrido Pérez

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Segons premis

Jan Olivetti Auladell

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Miquel Ortega Sánchez-Colomer

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Raúl Méndez Horcas

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Josep Bataller Umbert

La Salle Bonanova (Barcelona) 2n de batxillerat

Martí Oller Riera

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Eric Sierra Garzo

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Jordi Rodríguez Manso i Miquel Ortega Sánchez-Colomer ja van obtenir premi l’any passat, en la fase catalana de la 51a Olimpíada, quan cursaven respectivament 4t d’ESO a 1r de batxillerat

FASE ESPANYOLA

L’equip català estava format pels nou concursants que van obtenir premi en la fase catalana i va obtenir un total de set medalles. Enhorabona!

Medalles d’or:
Jordi Rodríguez Manso, tercer classificat espanyol

Medalles de plata:
Martí Oller Riera
Miquel Ortega Sánchez-Colomer
Èric Sierra Garzo
Jan Olivetti Auladell

Medalles de bronze
Iñaki Garrido Pérez
Jordi Castellví Foguet

Edició 51

curs 2014-15

FASE CATALANA

Atenent a la convocatòria feta per la Societat Catalana de Matemàtiques, els dies 12 i 13 de desembre de 2014 es va celebrar la fase catalana de la 51a Olimpíada Matemàtica, emmarcada en la 56th International Mathematical Olympiad (IMO 2015).

Primers premis

Joan Ariño Bernad

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Joan Massachs Güell

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Jordi Bosch Bosch

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Segons premis

Jordi Rodríguez Manso

Col·legi Pare Manyanet (Barcelona) 4t d'ESO

Guifré Sánchez Serra

Institut Domènec Perramon (Arenys de Munt) 2n de batxillerat

Eric Soriano Baguet

Lycée Français (Barcelona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Cesc Folch Aldehuelo

Montessori-Palau (Girona) 2n de batxillerat

Joan Llobera Querol

Institut Samuel Gili i Gaya (Lleida) 2n de batxillerat

Miquel Ortega Sánchez-Colomer

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Jordi Bosch Bosch ja va obtenir premi l’any passat, en la fase catalana de la 50a Olimpíada, quan cursava 1r de batxillerat

FASE ESPANYOLA

L’equip català estava format pels nou concursants que van obtenir premi en la fase catalana i va tenir una participació destacada, amb un total de vuit medalles. Enhorabona!

Medalles d’or:
Cesc Folch Aldehuelo (cinquè classificat espanyol)

Medalles de plata:
Joan Ariño Bernal
Jordi Bosch Bosch

Medalles de bronze
Joan Llobera Querol
Guifré Sánchez Serra
Joan Massachs Güell
Jordi Rodríguez Manso
Eric Soriano Baguet

Edició 50

curs 2013-14

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, que estava presidit pel Dr. Agustí Reventós (Universitat Autònoma de Barcelona) va prendre l’acord d’atorgar els premis següents:

Primers premis

Gerard Orriols Giménez

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Laura Peña Queralta

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Eloi Torrents Juste

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Segons premis

José Andres Ballester Huesca

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Josep Maria Gallegos Saliner

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Pau Mir García

Institut de Sant Quirze (Sant Quirze del Vallès),2n de batxillerat

Tercers premis

Jordi Bosch Bosch

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Carles Domingo Enrich

Escola Pia (Vilanova i la Geltrú) 2n de batxillerat

Inés Franch López

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Gerard Orriols, Eloi Torrents, Josep Maria Gallegos, Inés Franch i Carles Domingo ja van obtenir premi el curs anterior, en la fase catalana de la 49a Olimpíada

FASE ESPANYOLA

L’equip català estava format pels nou concursants que van obtenir premi en la fase catalana i va tenir una participació molt destacada, amb un total de vuit medalles.

Medalles d’or:
Gerard Orriols Giménez (segon classificat espanyol)

Medalles de plata:
Josep Maria Gallegos Saliner
José Andrés Ballester Huesca
Laura Peña Queralta

Medalles de bronze
Eloi Torrents Juste
Inés Franch López
Pau Mir García
Carles Domingo Enrich

Edició 49

curs 2012-13

FASE CATALANA

Atenent a la convocatòria de la Societat Catalana de Matemàtiques, els dies 14 i 15 de desembre de 2012 es va celebrar la fase catalana de la XLIX Olimpíada Matemàtica, emmarcada en la 54th International Mathematical Olympiad (IMO 2013). El tribunal qualificador, que estava presidit pel Dr. Agustí Reventós (Universitat Autònoma de Barcelona) va prendre l’acord d’atorgar els premis següents.

Primers premis

Gerard Orriols Giménez

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Marc Felipe Alsina

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Josep Maria Gallegos Saliner

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Segons premis

Eloi Torrents Juste

Institut de Terrassa (Terrassa) 4t d'ESO

Carles Domingo Enrich

Escola Pia (Vilanova i la Geltrú) 1r de batxillerat

Pau Surrell Rafart

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Tercers premis

Inés Franch López

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Daniel Lugosi Enes

Jesús Maria i Josep (Barcelona) 2n de batxillerat

Eduard Gonzalvo Gelabert

Frederic Mistral-Tècnic Eulàlia (Barcelona) 2n de batxillerat

Marc Felipe Alsina ja va obtenir premi en la fase catalana de la 47a i de la 48a Olimpíades Pau Surrell Rafart ja va obtenir premi en la fase catalana de la 48a Olimpíada

FASE ESPANYOLA

L’equip català ha estat format pels nou alumnes seleccionats en la fase catalana de l’Olimpíada, celebrada el passat mes de desembre. A Bilbao, els representants catalans han obtingut 5 medalles, dues d’or, dues de plata i una de bronze.

Medalles d’or:
Marc Felipe Alsina i Pau Surrell Rafart (primer i segon classificat de l’OME 49)

Medalles de plata:
Gerard Orriols Giménez i Daniel Lugosi Enes

Medalles de bronze
Eduard Gonzalvo Gelabert

Edició 48

curs 2011-12

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, que estava presidit pel Dr. Josep Pla Carrera (Universitat de Barcelona) va prendre l’acord d’atorgar els premis següents.

Primers premis

Eric Milesi Vidal

Col·legi Pare Manyanet (Barcelona) 1r de batxillerat

Júlia Alsina Oriol

Institut Jaume Callís (Vic) 2n de batxillerat

Darío Nieuwenhuis Nivela

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Segons premis

Marc Felipe Alsina

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Eudald Romo Grau

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Eduardo Adamo Atao Salazar

Col·legi Sagrat Cor de Jesús (Terrassa) 2n de batxillerat

Tercers premis

Jordi Barceló Mercader

Col·legi Jesús i Maria-Sant Andreu (Barcelona) 2n de batxillerat

Aitor Azemar Carnicero

Institut Arnau Cadell (Sant Cugat del Vallès) 2n de batxillerat

Pau Surrell Rafart

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

Eric Milesi Vidal, Marc Felipe Alsina, Jordi Barceló Mercader ja van obtenir premi l’any anterior, en la fase catalana de la 47a Olimpíada i Darío Nieuwenhuis Nivela i Júlia Alsina Oriol van obtenir premi els dos anys anteriors en la fase catalana de la 46a i la 47a Olimpíada

FASE ESPANYOLA

L’equip català ha estat format pels nou alumnes seleccionats en la fase catalana de l’Olimpíada, celebrada el passat mes de desembre. A Santander el nostre equip ha obtingut 7 medalles, dues d’or, tres de plata i dues de bronze.

Medalles d’or:
Eric Milesi Vidal
Marc Felipe Alsina

Medalles de plata:
Pau Surrell Rafart
Dario Nieuwenhuis Nivela
Jordi Barceló Mercader

Medalles de bronze
Eudald Romo Grau
Aitor Azemar Carnicero

Edició 47

curs 2010-11

FASE CATALANA

El tribunal qualificador, que estava presidit pel Dr. Josep Pla Carrera (Universitat de Barcelona) i en formaven part Josep Burillo Puig (Universitat Politècnica de Catalunya, vocal) i Maribel Barrionuevo Peñalves (IES Ernest Lluch, de Barcelona), va prendre l’acord d’atorgar els premis següents.

Primers premis

Eduard Vázquez Espín

Institut de Pallejà (Baix Llobregat) 2n de batxillerat

Ferran Alet Puig

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Darío Nieuwenhuis Nivela

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Segons premis

Marc Felipe Alsina

Bell-lloc del Pla (Girona) 4t d'ESO

Eric Milesi Vidal

Col·legi Pare Manyanet (Barcelona) 1r de batxillerat

Marc Sánchez Alfonso

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Tercers premis

Joan Estévez Estudis

Institut Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Júlia Alsina Oriol

IES Jaume Callís (Vic) 1r de batxillerat

Jordi Barceló Mercader

Col·legi Jesús i Maria (Barcelona) 1r de batxillerat

Ferran Alet Puig, Darío Nieuwenhuis Nivela i Júlia Alsina Oriol ja van obtenir premi l’any anterior, en la fase catalana de la 46a Olimpíada

FASE ESPANYOLA

L’equip català ha estat format pels nou alumnes seleccionats en la fase catalana de l’Olimpíada, celebrada el passat mes de desembre. A Pamplona el nostre equip ha obtingut 8 medalles, dues d’or, quatre de plata i dues de bronze.

Medalles d’or:
Darío Nieuwenhuis Nivela
Eric Milesi Vidal

Medalles de plata:
Eduard Vázquez Espín
Ferran Alet Puig
Marc Felipe Alsina
Júlia Alsina Oriol

Medalles de bronze
Jordi Barceló Mercader
Joan Estévez Estudis

Edició 46

curs 2009-10

FASE CATALANA

El tribunal que va valorar els treballs dels nois i les noies que es van presentar, que estava presidit pel Dr. Josep Pla Carrera (Universitat de Barcelona) i en formaven part José Luis Díaz Barrero (Universitat Politècnica de Catalunya, vocal) i Martí Prats Soler (IES Pere Barnils de Centelles, secretari), va prendre l’acord d’atorgar els premis següents.

Primers premis

Xavier Fernández-Real Girona

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Guillem Alsina Oriol

IES Jaume Callís (Vic) 2n de batxillerat

Bru Martinell Chicano

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Segons premis

Gerard Neras Lozano

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 2n de batxillerat

Ferran Alet Puig

Aula Escola Europea (Barcelona) 1r de batxillerat

Júlia Alsina Oriol

IES Jaume Callís (Vic) 4t d'ESO

Tercers premis

Marc Ballbé Ferrero

Aula Escola Europea (Barcelona) 4t d'ESO

Darío Nieuwenhuis Nivela

Aula Escola Europea (Barcelona) 4t d'ESO

Pere Planell Morell

Aula Escola Europea (Barcelona) 2n de batxillerat

Xavier Fernández-Real, Guillem Alsina i Pere Planell ja van guanyar premi el curs anterior quan cursaven 1r de batxillerat.

FASE ESPANYOLA

L’equip català ha estat format pels nou alumnes seleccionats en la fase catalana de l’Olimpíada, celebrada el passat mes de desembre. A Valladolid el nostre equip ha obtingut 7 medalles, dues d’or, quatre de plata i una de bronze.

Medalles d’or:
Xavier Fernández-Real Girona
Guillem Alsina Oriol

Medalles de plata:
Gerard Neras Lozano
Ferran Alet Puig
Bru Martinell Chicano
Dario Nieuwenhuis Nivela

Medalles de bronze
Pere Planell Morell

Edició 45

curs 2008-09

FASE CATALANA

Després d’analitzar les respostes rebudes, que atorgaven un màxim de 41 punts, i les explicacions detallades dels problemes 6 i 10, que podien atorgar un màxim de 9 punts, el tribunal qualificador ha acordat declarar ex aequo amb 50 punts les 6 persones que s’indiquen seguidament (en ordre aleatori).

Premis

1. Gerard Neras Lozano

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

2. Bru Martinell Chicano

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

3. Guillem Alsina Oriol

IES Jaume Callís (Vic) 1r de batxillerat

4. Xavier Fernández-Real

IES Jaume Vicens Vives (Girona) 1r de batxillerat

5. Arthur François

Lycée Français (Barcelona) 2n de batxillerat

6. Ivan Geffner Fuenmayor

IES Maragall (Barcelona) 2n de batxillerat